środa, 21 grudzień 2011 13:44

Nie tak jak w dzieciństwie?

Moim pacjentom mówię: zrób tak, by te święta były chociaż trochę dla ciebie. Żeby były czasem bliskości z samym sobą, z tymi, którzy nie wzbudzają w tobie przykrego napięcia.

Często na terapii spotykam się z tym, że Dorosłe Dzieci Alkoholików nie lubią okresu przedświątecznego i samych świąt, choć bardzo za nimi tęsknią. Święta w ich rodzinnych domach oznaczały nie tylko porządki, ale także wielkie picie, awantury, czasem brak pieniędzy i wstyd, że jest tak biednie na stole i pod choinką.

Te wspomnienia sprawiają, że DDA we własnych domach i rodzinach przed świętami też przeżywają napięcie. Towarzyszy im lęk, niepokój, „nosi” ich. DDA radzą sobie z tym w podobny sposób, jak radzili sobie ich rodzice – warczą na wszystkich, wprowadzają reżim, że musi być wszystko idealnie. Chcą w ten sposób ukoić swój wewnętrzny lęk, że zamiast takich świąt, o jakich marzyli w dzieciństwie, znowu będzie bałagan. Ten reżim się nie sprawdza, wprowadza do domu kiepską atmosferę i powoduje, że coraz więcej osób woli wyjechać z domu w święta, ale takie wyjeżdżanie na święta to unikanie problemu.

Moi pacjenci na spotkaniach przed świętami bardzo często mówią, że najchętniej spędziliby święta na... terapii, z grupą, bo tu czują prawdziwą bliskość, ciepło, otwarcie, wzajemność – to, co kojarzy im się z dobrymi świętami, a czego w rodzinnych domach brakowało. Mówię im wtedy: zrób tak, by te święta były chociaż trochę dla ciebie. Żeby były czasem bliskości z samym sobą, z tymi, których kochasz i którzy nie wzbudzają w tobie przykrego napięcia.

Może nie trzeba jechać na całe święta do rodziców, może warto więcej czasu spędzić we własnym domu, z osobami, z którymi realnie odczuwamy bliskość. Jak mogą w święta pomóc DDA ich bliscy? Mogą w tych nerwowych przygotowaniach przywoływać do porządku, mówić: „nie to jest najważniejsze”. Osoby, które nie dorastały w rodzinach alkoholowych, wiedzą czego potrzeba, żeby święta były dobrym czasem dla rodziny, dla związku. Mają szansę zamodelować święta – pokazać swoją postawą, jak można je spędzić.

Marzenna Kucińska